Začíná šedesátá Smetanova Litomyšl

14.6.2018   ČT 1   str. 9   18:00 Události v regionech – Praha

Bohumil KLEPETKO, moderátor

Začíná Smetanova Litomyšl, festival klasické hudby se ve městě letos koná už pošedesáté, takže jde vlastně o jubilejní ročník a většina představení už je taky vyprodaná. Jsme tam živě s Erikem Knajflem. Eriku, o jaká vystoupení, o které koncerty konkrétně je největší zájem?

Erik KNAJFL, redaktor

Letošní festival nabídne rekordních 41 programů. Mimo jiné například Jarka Nohavicu s Janáčkovou filharmonií. Vyprodaná je například i Libuše no a mimo klasické hudby se návštěvníci mohou těšit například i na jazz nebo swing a v zahradách zámku vystoupí i amatérští hudebníci, kteří ale najdou odvahu. Hlavní hvězdou festivalu je samozřejmě měxický tenorista Javier Camarana. Vedle mě už je umělecký ředitel a dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Co tedy konkrétně, jaký koncert zahájí Smetanovu Litomyšl letos?

Vojtěch STŘÍTESKÝ, umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl

Jako tradičně zahajujeme hudbou českých skladatelů v roce stého výročí, kdy si připomínáme založení naší republiky, to ani není možné. Právě sledujeme nebo posloucháme akustickou zkoušku na finále dnešního zahajovacího koncertu Janáčkovu Glagolskou mši, ale ještě předtím zazní Sukova Pohádka neboli ke hře Julia a Zeyera napsanou hudbu k této slavné Pohádce a na samý začátek česká píseň Bedřicha Smetany, ale úplně nejdřív zazní česká a slovenská státní hymna.

Erik KNAJFL, redaktor

Samozřejmě Smetanova Litomyšl má už tradičně také pestrý doprovodný program, na co se mohou tedy v rámci doprovodného programu návštěvníci těšit?

Vojtěch STŘÍTESKÝ, umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl

Ten je opravdu velmi bohatý. Vy už jste naznačilo festivalové zahrady. Jednak tam bude spousta mladých začínajících talentovaných nadějí, ale také i osvědčené hvězdy, třeba Jana Kirschner, Jaroslav Uhlíř nebo Laco Deči, ale pak je tu také 14. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle, která letos přináší na tři desítky nejrůznějších výstav, expozic, plenérových expozic, myslím si, kdo přijede do Litomyšle, tak bude živ nejen hudbou, ale i skutečně krásným výtvarným kumštem a v zahradách může krásně odpočívat.

Erik KNAJFL, redaktor

Festival nicméně zasahuje i část okolí narážím teď na zámek Nové Hrady. Tam se chystá skutečně velké překvapení.

Vojtěch STŘÍTESKÝ, umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl

No, budeme po 290 letech sledovat novodobou premiéru opery Antonia Kaldary Láska nezná hranic, kterou pro nás nastudoval encembel Damián z Olomouce. My se tam všichni těšíme, protože je to již sedmá festivalová /nesrozumitelné/ na tomto krásném rokokovém zámečku. A máme ještě dokonce ještě vstupenky.

Erik KNAJFL, redaktor

Já jen dodám, že Smetanova Litomyšl letos končí za tři týdny, tedy 7. července.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz