Zahájení festivalu bude i letos velkolepé

Search
Close this search box.

10.6.2013 Právo str. 14 Severovýchodní Čechy Zdeněk Seiner

 

ŘEDITEL SMETANOVY LITOMYŠLE JAN PIKNA PRÁVU ŘEKL:

* Ve čtvrtek začíná 55. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Vždy je to mimořádní kulturní a společenská událost. Jak to bude letos?

Slavnostní zahájení bude tentokrát bez účasti prezidenta. Pan Miloš Zeman převzal záštitu nad festivalem, ale 13. června bude v zahraničí, stejně jako ministryně kultury. Festival zahájí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, přijedou tři ministři a deset hejtmanů, pokud jim povodně dopřejí čas na kulturu. Ale i tak bude zahájení velkolepé, protože nezahajujeme každý rok s Mou vlastí, Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem.

* Kdo ale dnes přijde na litomyšlský zámek, má důvody k rozpakům a obavám, zda festival proběhne důstojně, zda by si V. I. P. hosté neměli vzít místo lodiček a lakýrek holínky. Je to spíš staveniště, navíc máme za sebou období vytrvalých dešťů.

Na zámku to teď opravdu nevypadá na velkolepé zahájení, ale stavebníkům věříme, že nás v tom nenechají. Naváží se štěrk na první zámecké nádvoří, aby zmizelo bláto a kaluže. Problémem samozřejmě zůstává rozestavěné Předzámčí. Ale vstup na nádvoří zámku by měl být už důstojný. Očekáváme přes dvacet tisíc návštěvníků a se stavební firmou jsme se shodli na tom, že by přivítání každého z nich mělo být co nejvlídnější.

* Úspěch festivalu Smetanova Litomyšl je podmíněn i počasím. Nejednou byli návštěvníci i hudebníci vyhnáni lijáky, vichřicemi. Odrazilo se letošní víc než nejisté jaro v předprodeji vstupenek?

Vloni nám zbývalo týden před začátkem festivalu asi dva a půl tisíce ze 27 tisíc vstupenek, letos na tom rozhodně nejsme hůř, zbývá něco kolem osmi set vstupenek. Přesto jsme, protože jsme to avizovali a slíbili, zahájili doprodej za snížené ceny. Vstupenky jsou zlevněné o čtvrtinu.

* Takže je to ještě šance pro optimisty, kteří věří, že živly se vyřádily a přijdou teplé červnové večery.

Po pravdě už není moc z čeho vybírat. K dispozici jsou lístky na Sicilské nešpory Giuseppe Verdiho, několik lístků na další pořady, ale kupodivu poměrně dost vstupenek je zatím v prodeji na zámek v Nových Hradech, kde v Barokním večeru bude předvedeno dílo Henryho Purcella Královna víl. Tady je ta pětadvacetiprocentní sleva s ohledem na poněkud vyšší cenu vstupenky, která zahrnuje i občerstvení, prohlídku zámku a překvapení, poměrně zajímavá.

Foto popis|

Regionální mutace| Právo – severovýchodní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz