Začíná operní Litomyšl

Search
Close this search box.

12.6.2009 Právo str. 8 Kultura (VLA) 
Zahajovacím koncertem rozhlasových symfoniků (SOČR) řízených Ondrejem Lenárdem se dnes otevře 60. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Potrvá do 6. 7. a za 26 dnů uvede 30 koncertů a představení.
Letošní ročník má hned několik rekordů – hostující opera Národního divadla na něm zahraje šestkrát, poprvé bude v Litomyšli uvedena Dvořákova Rusalka. Upravená inscenace Národního divadla bude mít dvě dějiště – v amfiteátru a na II. nádvoří, takže se publikum musí přemísťovat během večera. Amfiteátr bude použit naposledy, po rekonstrukci zámecké zahrady již nebude k dispozici.
Z dalších operních scén přijede i Státní opera s Madam Butterfly, ostravská opera s Daliborem a brněnský balet s komponovaným pořadem Balet 21. století.
Dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský upozorňuje na několik premiér.
"Nová inscenace ostravského Dalibora zde bude mít premiéru, stejně jako dětská opera Jiřího Temla Kocour v botách, či dva komponované pořady: od Jiřího Pavlici Studánko, rubínko a Zuzany Lapčíkové Orbis Pictus," říká Stříteský. "A nesmíme zapomenout ani na pěvecké koncerty, zazpívá Magdalena Kožená se souborem staré hudby, dále Švédka Susanne Rydénová a Němka Anette Daschová, která festival 6. 7. zakončí koncertem árií spolu s Pražskou komorní filharmonií", uzavírá Stříteský.
Podle ředitele festivalu Jana Pikny je stále k dispozici za sníženou cenu 2,5 tisíce lístků z původních 25 tisíc. Festival přidal ještě jeden mimořádný koncert 28. 8. k výročí Martinů do blízké Poličky.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz