Zajímavosti

Search
Close this search box.

12.6.2009 Mladá fronta DNES str. 2 Litomyšl – příloha
Přehlídku zahájí prezident Letošní jednapadesátý ročník Smetanovy Litomyšle zahájí dnes ve 20.00 hodin prezident České republiky Václav Klaus. Hlavním lákadlem Slavnostního zahajovacího koncertu je uznávaný švédský trumpetista Ole Edvard Antonsen, který přednese Haydnův Koncert pro trubku a orchestr Es dur a Szellova orchestrální úprava kvartetu Bedřicha Smetany Z mého života. Koncert bude v přímém přenosu vysílat Český rozhlas 3 – Vltava.
Smetanova Litomyšl pro filatelisty Památka na výročí 60 let od založení festivalu je připravena pro filatelisty. Stejně jako v roce 1949 bylo vyrobeno příležitostné poštovní razítko, kterým bude v pátek 12. června litomyšlská pošta označovat listovní zásilky. Smetanova Litomyšl, o.p.s. bude odesílat svoji poštu v obálkách s natištěným notovým zápisem téměř neznámého motivu Bedřicha Smetany Na cestě z Litomyšle. Festivalový koncert zazní i v srpnu Operní festival bude sice oficiálně zakončen galakoncertem 6. července, jeho součástí je však i mimořádný externí koncert v Poličce 28. srpna, věnovaný výročí úmrtí Bohuslava Martinů. V jeho rodném chrámu zazní části z kantát Otvírání studánek a Kytice, Polní mše a pastorale Narození Páně z opery Hry o Marii. Komorní filharmonii Pardubice bude řídit její nový dirigent Marko Ivanovič.
Výstava o díle architekta Niemeyera V Galerii Kubík bude 23. června slavnostně otevřena výstava věnovaná dílu světově proslulého brazilského architekta Oscara Niemeyera. Tento tvůrce, který v prosinci loňského roku oslavil 101. narozeniny, zde bude připomenut i životopisným filmem. Autorem fotografií, zachycujících významné Niemeyerovy stavby, je slovinský historik umění a znalec architektury Damjan Prelovšek. Současně zde bude představena také osobnost Niemeyerova přítele, bývalého brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka de Oliveira i jeho české kořeny.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz