10.6.2010 Mladá fronta DNES str. 1 Smetanova Litomyšl David PůlpánDiváci na druhém nádvoří renesančního zámku v Litomyšli uvidí Prodanou nevěstu, Kouzelnou flétnu i Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou muzikou z Bratislavy.
Už podvaapadesáté se východočeská Litomyšl promění ve festivalové město, které bude plné operních představení a koncertů, z nichž většina se odehrává v podmanivé atmosféře na druhém nádvoří renesančního zámku. Do Litomyšle přijede houslista Pavel Šporcl, Eva Urbanová či Dagmar Pecková.
Festival nabídne během dvaceti pěti dnů osmadvacet představení, které uvidí bezmála dvacet čtyři tisíc lidí. Do Litomyšle přijedou tři největší české operní scény – Národní divadlo Praha, Státní opera Praha i Národní divadlo Brno.
Přehlídku nejen klasické hudby zítra otevře prezident Václav Klaus. Po Pražském jaru druhý nejstarší festival v zemi potrvá až do 5. července. Festival doplní řada doprovodných akcí. Především šestý ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle, jejíž hlavní výstavou budou díla Theodora Pištěka v bývalém zámeckém pivovaru.
V Litomyšli bude možné vidět balet, houslistu Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou muzikou Romano Stilo Gipsy Way nebo třeba Jiřího Suchého. Ne nadarmo má však festival přívlastek operní. Opera Národního divadla znovu uvede inscenaci režisérky Magdaleny Švecové Prodaná nevěsta, která měla v roce 2008 v Litomyšli svoji premiéru. „Hrajeme ji nejčastěji, ale také asi i nejraději. Tato inscenace se lidem velmi líbila, letos ji zařazujeme do programu třikrát, přičemž jedno speciální představení v sobotu odpoledne je určeno pro rodiče s dětmi," uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Brněnská Janáčkova opera představí výpravnou Mozartovu Kouzelnou flétnu režírovanou Janem Kačerem, Státní opera Praha provede Pucciniho Toscu a její baletní soubor Čajkovského Labutí jezero.
„Každý rok se věnujeme dětskému divákovi, vychováváme si vlastní dorost. Tentokrát padla volba na dětskou operu Jaroslava Křičky Ogaři v podání Dětské opery Praha," uvedl Stříteský.
Zatímco loni festival slavil 60 let od prvního ročníku festivalu, letos Litomyšl chystá oslavy 700 let nástupu Jana Lucemburského na český trůn. Ten totiž spolu se svým synem Karlem zaslal papeži žádost o zřízení církevní metropole české. Součástí vzniku arcibiskupství pražského pak bylo i zřízení biskupství litomyšlského, a Litomyšl se významem stala v Čechách alespoň na čas druhým městem po Praze.
Výročí připomene hostování lucemburského komorního orchestru Les Musiciens, který představí i kompozici Alexandera Mullenbacha King John the Blind (Král Jan zvaný Slepý), vystoupení ansámblu Bohemia Luxembourg Trio, v němž bude připomenut odkaz Karla IV., stejné téma je také obsahem kantáty Pocta Karlu IV. Petra Ebena, jež bude součástí úvodního koncertu. V rámci doprovodného cyklu výtvarných výstav se pak představí lucemburská výtvarnice českého původu Iva Mrázková. Smetanova Litomyšl připomene i jubilea významných skladatelů. Dvousté výročí narození Fryderyka Chopina druhým klavírním koncertem f moll se sólistou Janem Simonem, 150. výročí narození Gustava Mahlera pořadem O čem nám vypráví láska s Dagmar Peckovou a Ivanem Kusnjerem, 130. výročí úmrtí JacqueseOffenbacha komponovaným projektem České filharmonie, připomenuto bude i 120. výročí narození Bohuslava Martinů. Tvorba Antonína Dvořáka je kromě Svatebních košil zastoupena i jeho 6. symfonií a děkovným Te Deum.
V programech chrámových zazní Pavlicova Missa Brevis v provedení úspěšného mládežnického litomyšlského sboru KOS, hosty festivalu budou ve Varhanním matiné nizozemští umělci.
Bohatá je nabídka pořadů přesahujících rámec klasické hudby: takové jsou projekty houslisty Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou muzikou Romano Stilo Gipsy Way, francouzského šansoniéra Joela Brose Pod střechami Paříže a oblíbený Koncert na přání, který je tentokrát věnován klasickému českému muzikálu.
Foto popis| Tisíce diváků. Tradičním dějištěm festivalu je druhé nádvoří litomyšlského zámku. Diváky před nepřízní počasí chrání výsuvná střecha.
Foto autor| Foto: archiv MF DNES