Závěr letošní sezony: Braniboři v Čechách

Search
Close this search box.

6.6.2016    Moravskoslezský deník    str. 7   Kultura – Z regionu BŘETISLAV UHLÁŘ   

První Smetanova opera na jevišti před divadelními prázdninami

 

 

Ostrava – Poslední operní premiérou sezony v Národním divadle moravskoslezském (NDM) v Ostravě budou Braniboři v Čechách Bedřicha Smetany, kterou skladatel napsal jako své první operní dílo.

 

EXKURZE DO HISTORIE

 

Děj opery se odehrává rok po úmrtí krále Přemysla Otakara II., kdy do Čech vtrhl a zpustošil je markrabě Ota Braniborský. Nastala doba bídy, kdy se vzchopil český národ k odboji. Údernost slov společně s davovými revolučními scénami chudiny se v opeře snoubí s romantickým příběhem o lásce a šťastné záchraně demokratických ideálů.

            „Opera je všeobecně známá masovými scénami lidu, které spolu s baletem, osvobozeneckou tematikou a romantickým patosem Smetana nejspíš přejímal ze vzoru francouzské velké opery, která byla v Praze v tomto období velice populární. Tímto dílem se cíleně přihlásil k českému obrozenectví a politickému programu národní emancipace,“ přiblížila operu dramaturgyně Eva Mikulášková. Na ostravské jeviště se opera navrací po úctyhodných šestatřiceti letech od posledního nastudování v roce 1980 (dirigent: Václav Návrat, režie: Rudolf Málek).

            „Tento nápad přišel při práci na Čertově stěně před dvěma lety, kdy jsme si uvědomili, že v roce 2024 uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany a připomeneme si i sté výročí Roku české hudby, jehož základ byl ostatně položen v roce 1924 také ke Smetanovu výročí,“ uvedl ředitel NDM a režisér inscenace Jiří Nekvasil.

 

ČESKÁ OPERA

 

Hudebního nastudování se ujal hudební ředitel opery NDM Jakub Klecker. „Nejen jako pro dirigenta, ale i sbormistra je pro mě radost přinést na jeviště českou operu, kde má velkou úlohu sbor, který je navíc rozšířen na šedesát zpěváků,“ řekl Jakub Klecker.

            V hlavních rolích se mohou diváci těšit na Martina Bártu / Jakuba Tolaše (Jan Tausendmark, mladý občan pražský), Jana Vacíka / Gianluku Zampieriho (Jíra, poběhlík), Agnieszku Bochenek-Osieckou / Kristýnu Vylíčilovou (Ludiše, dcera Volframova), Martina Gurbaľa / Richarda Nováka (Kmet) a mnohé další.

            Premiéry opery Braniboři v Čechách se uskuteční 9. a 11. června od 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Dne 18. června hostuje operní soubor NDM s inscenací Braniborů v Čechách na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl 2016.

 

Foto popis| ZE ZKOUŠKY opery Braniboři v Čechách, sbor opery NDM (pražská chudina).

Foto autor| Foto: Martin Popelář

Region| Severní Morava

Publikováno| Moravskoslezský deník; Kultura – Z regionu; 07

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz