Zažít Smetanovu Litomyšl

TISK , Datum: 10.06.2019 , Zdroj: Haló noviny , Strana: 9 , Autor: Jan PIKNA , Vytištěno: 43 000 , Rubrika: Kultura, hudba , Země: Česko

Navštívit některý z pořadů Národního festivalu Smetanova Litomyšl, jehož letošní 61. ročník začne 13. června a potrvá až do 7. července, není totéž, jako si zajít na koncert do pražského Rudolfina.

Nádvoří Státního zámku Litomyšl, kde se odehrává většina festivalových koncertů a představení, má sice velmi podobné rozměry jako slavná Dvořákova síň pražského Rudolfina, v hledišti je i podobná kapacita, dokonce zámecké arkády v prvním patře připomínají balkon se sloupy. Díky genialitě italských stavitelů má také skvělou akustiku bez potřeby ozvučování. Úplně jiná je ale atmosféra. Do Litomyšle totiž musíte přijet, připravit se na výlet, třeba i několikadenní. A když už v tomto východočeském městečku jste, vlastně vám nezbývá, než si to užít. Zde totiž nevládne chaos metropole, zde vás nebude čekat schůzka jedna za druhou, zařizování, shánění, stresování – to všechno jste museli nechat doma.

Zde se můžete jenom procházet, obdivovat starobylou i současnou architekturu, posedávat na umělecky ztvárněných lavičkách, nebo v jedné z mnohých kaváren, případně lze navštívit některý z doprovodných festivalových programů. A že je z čeho vybírat!

Souběžně s hudebním festivalem probíhá totiž také cyklus výstav Smetanova výtvarná Litomyšl, cyklus expozic vizuálního umění. Každoročně se do něj zapojují četné litomyšlské galerie.

Ve výstavní »sály« se však často proměňují i prostory improvizované – zapomenuté dvorky, zákoutí, letos také dlouhá léta uzavřená Augustova tiskárna, v níž kdysi tiskla Božena Němcová svou knihu Babička. Ve velkoryse revitalizovaném prostoru Klášterních zahrad v bezprostřední blízkosti zámku se konají takzvané Festivalové zahrady, vedlejší scéna Smetanovy Litomyšle.

O víkendech a ve sváteční dny nabízí celodenní bezplatný program různých uměleckých žánrů, ve všední dny večerní projekce hudebních pořadů a záznamů z festivalového archivu. Mezi účinkujícími jsou často kromě slavných umělců i amatérské soubory a mladí interpreti, hledající teprve cestu na velká pódia. V zahradách vládne pohoda – bez kravat a večerních rób si najdete místo na trávníku a pořadatelé vám zapůjčí sedací vak, lehátko nebo deku. A k tomu si můžete objednat piknikový košík s dobrotami!

Pohoda – to je slovo nejlépe vyjadřující pocit z návštěvy Litomyšle, obdařené mimořádným kouzlem místa. Přijeďte se přesvědčit, stále je ještě možnost získat vstupenky na široký výběr pořadů.

Milovníci operních představení mohou navštívit novou inscenaci opery Dalibor od Bedřicha Smetany, kterou připravuje pražské Národní divadlo. Soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno pro litomyšlské podmínky upraví Hry o Marii, takže se bude jednat o unikátní inscenaci této nádherné opery od Bohuslava Martinů, rodáka z nedaleké Poličky. A ostravské Národní divadlo moravskoslezské pod názvem Triptych uvede trojici jednoaktových oper Giacoma Pucciniho – jsou to Sestra Angelika, Plášť a Gianni Schicchi.

Přidá k tomu operu z drsného prostředí Ruska druhé poloviny devatenáctého století, operu Lady Macbeth Mcenského újezdu od Dmitrije Šostakoviče. Zahraniční soubor Theaturtle Toronto přijede představit novou operu Charlotte od českého skladatele Aleše Březiny. Tvůrce ji pojal jako tříbarevnou hru se zpěvy.

Akustika zámeckého nádvoří mimořádně svědčí koncertnímu provádění děl s velkým nástrojovým a vokálním aparátem. Znásobuje jejich monumentálnost a dokáže návštěvníka doslova přenést do jiné dimenze. Takovým bude bezpochyby oratorium Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka v provedení České filharmonie, nebo Faustovo prokletí od Hectora Berlioze s Filharmonií Brno a mezinárodním sólistickým obsazením.

V nabídce jsou ovšem i pořady komorní, sváteční matiné s ansámblem Ambroš Ladies Orchestra, koncert nazvaný Z domoviny s klavíristou Ivanem Klánským, houslistou Leošem Čepickým a violoncellistou Michalem Kaňkou, také varhanní recitál Ireny Chřibkové, v němž společně s recitátorem Miroslavem Táborským uvede skladbu Faust skladatele Petra Ebena. Pominout nelze také tři koncerty stipendijního programu MenART, v nichž se představí mimořádně nadané děti, např. Klárka Gibišová. Spolu s nimi vystoupí jejich mentoři Radka Fišarová, Beata Hlavenková, Ivo Kahánek, Kateřina Kněžíková a Lenka Nová. Úplně z jiného soudku bude Jazzová jízda v prostorách zámecké jízdárny, kde Trio Emila Viklického doplní fenomenální americký trumpetista Marcus Printup, mj. spoluhráč legendárního Wyntona Marsalise.

Kdo chce zažít Smetanovu Litomyšl, musí co nejdříve navštívit internetové stránky www.smetanovalitomysl.cz. V s ekci Program si vybere svůj pořad, v části Před návštěvou najde podrobné informace k tomu, aby návštěva východočeské Litomyšle byla co nejpohodovější. Zkuste to, uvidíte, že nebudete zklamáni!

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz