Zdařilá tečka za festivalem

Search
Close this search box.

7.7.2016    Svitavský deník    str. 3   Svitavsko Zdeněk Vandas      

Litomyšl – Možná, že se leckomu zdál titulek závěrečného koncertu festivalu „Velké finále“ tak trochu nadnesený, ale skutečně tomu tak bylo. Cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany a jeho provedení Českou filharmonií bylo v neděli 3. června důstojnou tečkou za letošním ročníkem.

Navíc se jednalo o připomenutí sedmdesátého výročí koncertu s totožným programem v podání téhož orchestru za řízení legendárního Rafaela Kubelíka ve Smetanově domě 23. června 1946. Koncertu, který musel být po „vítězném únoru“ a dirigentově emigraci na dlouhá léta tiše zapomenut.

            Letošní litomyšlské provedení mělo skvělou úroveň a prokázalo fakt, že Česká filharmonie patří v hudebním světě k úzké špičce.

Přispěla k tomu i osobnost dirigenta. Jakub Hrůša účinkuje přes své mládí především v zahraničí a má před sebou skvělou budoucnost.

Pod jeho taktovkou byly hlavně symfonické básně Vltava a Šárka zahrány nádherně, ale stejný dojem v zaplněném zámeckém nádvoří zanechaly u posluchačů i ty ostatní. A nejen v nádvoří – koncert byl přenášen do nedalekých klášterních zahrad. Kulturní zážitek tak mohli četní diváci třeba v neformálním oblečení zdarma zažít. Opět zdařilý nápad pořadatelů!

            Před rokem jsem na tomto místě ohodnotil sedmapadesátý ročník Smetanovy Litomyšle pomocí školní stupnice na chvalitebnou. Ten letošní musíme oznámkovat na „jedna minus“! Zvládnout maratón šestatřiceti pořadů bez zjevných zádrhelů vyžaduje opravdovou profesionalitu a zkušenost.

            Umělecká úroveň drtivé většiny z nich byla přitom vysoká. Nelze ovšem opomenout, že k úspěchu celého programu dlouhých čtyřiadvaceti dnů přispělo i počasí. Až na výjimky bylo přes nepříliš příznivé předpovědi k účinkujícím i divákům celkem vlídné!

 

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz