Živé vysílání 21:00 

Search
Close this search box.

TV, Datum: 09.06.2022, Zdroj: CNN Prima News, Zpráva: 1, Datum importu: 09.06.2022 22:55, Sledovanost pořadu: 25 428, Pořad: 21:00 Živé vysílání, AVE: 3 214 200,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,28

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní

Lucie PTÁČKOVÁ, moderátorka

Pěkný večer, začínají zprávy ve 21 hodin. Tady jsou hlavní témata.

Lucie PTÁČKOVÁ, moderátorka

Konec spalovacích motorů do roku 2035. Podle odpůrců je návrh Evropského parlamentu nerealizovatelný. Nekupujte obilí od Ruska vyzývá EU nabídku Moskvy už odmítl i Egypt Libanon. Ukrajinské Oděsy se přihlásí Darja Stomatová. 27 dní vážné hudby startuje 64. ročník Smetanovy Litomyšle. Spojíme se s reportérem. Evropští politici vysvětlují, proč odmítli nebo naopak odsouhlasili návrh na zákaz prodeje aut na benzín a naftu. Ten je součástí balíčku, který má za cíl snížení emisí škodící planetě. Český premiér Petr Fiala ale už dříve varoval, že zákaz aut se spalovacími motory by existenčně ohrozil řadu lidí. Evropský parlament však navrhuje, aby lidé dál mohli kupovat ojeté vozy.

Sabina DRAČKOVÁ, redaktorka

Před zákazem aut na benzín naftu Petr Fiala varoval už když se ujímal vlády, jaký bychom k ke Green dealu měli podle vás zaujmout postoj?

mluvčí 1,

No, my musíme především ty návrhy, které mají naplňovat Green Deal, tak v nich a které některé z nich jsou opravdu jako pro nás nepřijatelné také odmítnout. Najít proto v Evropě dostatečnou podporu, například je to ten návrh na zákaz aut se spalovacími motory, protože to by ohrozilo existenčně řadu lidí, kteří u nás se automobil osobní auto nepoužívají jako nějaké nějaký luxus nebo pro zábavu, ale je to prostě prostředek, kterým se dostanou ke svým známým. Rodičům, ale taky třeba do zaměstnání.

mluvčí 2,

Teď europoslanci schválili návrh, aby od roku 2035 nebylo možné koupit nové auto se spalovacím motorem. Zatím pouze návrh prošel i přes odpor většiny českých zástupců v europarlamentu. Pro byl europoslanec TOP 09 a Piráti.

mluvčí 3,

V tom roce 2035 budou například elektrická auta nebo vodíková auta už podstatně levnější než spalovací, takže ten argument je možná pěkný v tuhletu chvíli, v tom roce 2035 uplatní.

mluvčí 4,

Diskuze o tom znovu začne s představiteli Rady EU, tu diskuzi bude moderovat Česká republika následujících 6 měsíců.

Sabina DRAČKOVÁ, redaktorka

Podle odpůrců je ale návrh nerealizovatelný, a navíc se budou muset stavět dobíjecí stanice. Přispět by na ně měla i Evropská unie.

Dita CHARANZOVÁ, europoslankyně, místopředsedkyně Evropského parlamentu /ANO/

Zvítězí zdravý rozum, ale zelená ideologie. Hranice mezi Česká republika do toho zasáhne.

mluvčí 2,

Automobilky už koncem spalovacích motorů často počítají na elektroauta přechází dobrovolně.

mluvčí 5,

V praxi by se ale měla klasická auta prodávat ještě 13 let. Pak budou moci lidé kupovat ojetiny. Odhaduje se, takže i pokud by návrh prošel, po silnicích by ještě auta se spalovacím motorem jezdila zhruba čtvrt století.

Karel HAVLÍČEK, ministr dopravy, průmyslu a obchodu /za ANO/

Oni de facto budou obchodovat s těmi ojetými auta nebudou vzájemně přeprodávat.

mluvčí 6,

Můj bratr koupil Terra elektron auto teďka nedávno, ale za takové peníze, že na to nikdo asi nebudeme mít peníze.

mluvčí 7,

Že minimálně takovéto hybridní, aby to i bylo.

mluvčí 8,

Bude jezdit na kole. Já s tím nesouhlasí určitě nevěřím tomu, že se to stane.

mluvčí 9,

Mně to vůbec nevadí, já to dožiju tady s tím autem. Je mi to úplně jedno.

mluvčí 10,

Při dnešní době a cenách energie nesmysl úplný. Tak já si myslím, že to blbost.

mluvčí 2,

Zákazy Evropa plánuje kvůli klimatické změně, extrémnímu suchu, ale třeba i kvůli povodním. I podle českého premiéra je proto potřeba se ekologickým zdrojům přibližovat, ale byl by prý opatrnější.

mluvčí 1,

Jsou teď důležitější věci než schvalování nějakých zákazů.

mluvčí 2,

Sabina Dračková a Jana a zároveň CNN Prima News.

Lucie PTÁČKOVÁ, moderátorka

Půl milionu tun tolik obilí ukradlo Rusko dočasně okupovaných území. Potvrdil to ukrajinský náměstek ministra zemědělství. Surovina je podle něj potřeba především pro zajištění potravinové bezpečnosti. Nedostatek obilí může vést k hladomoru nejen v těchto oblastech, ale i v zemích, které jsou na jeho exportu závislé.

mluvčí 11,

On pořád Michael, bohužel tu máme situaci, kdy Rusko ukradlo kolem půl milionu tun obilí částečně okupovaných území Ukrajiny. Satelitní snímky nám ukázali, že jim byly naložené lodě na Krymu, kterého rozváží dál do jiných zemí. Na Krymu ale žádné obilí z minulých sklizní nezbylo.

mluvčí 12,

A za vůz tu Isaaca.

Lucie PTÁČKOVÁ, moderátorka

Evropská unie vyzvala všechny státy, aby nekupovali obilí, které nabízí Rusko. To se prý snažilo prodat náklad třeba v Egyptě Libanonu. Země ale nabídku odmítli, i když právě tam mohou nedostatek obilí na světovém trhu pociťovat nejvíce. Náš štáb Daria Stomatová kameramanem Janem Schürgerem sledují aktuální vývoj. Teď z ukrajinské Oděsy.

mluvčí 13,

Oděse byla vždy vnímána spíše jako stát ve státě, takže když to na začátku války začaly vznikat billboardy s názvem. Ukrajina je Oděsa tak mnozí kdysi té byly třeba i překvapení, co se týče toho zrna, a když jsme se bavili, tak se měla pocit, že to zrno je netrápí. Tak moc jako třeba turismus, protože v tuto chvíli turistická sezóna nezačne. Pláže jsou zaminované, a to je samozřejmě pro místní velký problém. To zrno je problém pro Ukrajinu jako celek a my jsme se bavili i farmáři. Ti nám říkali, že problém je, že rostou, že naopak klesají právě ty prodejní ceny o polovinu ne-li více a zároveň si malou statkáři začne všímat toho, že ty velké firmy mají lepší možnost exportovat obilí do zahraničí. My jsme už v tuto chvíli projeli Slovensko, Maďarsko Rumunsko jsme teď na Ukrajině. Dnes večer bychom se rádi přihlásili živě přes sociální sítě, tak budeme moc rádi, když se přidáte i vy a teď si můžete poslechnout názory politiků. Co se týče potravinové krize ve světě?

mluvčí 1,

Nejsou je, že.

mluvčí 14,

Ruská válka proti naší zemi musí skončit co nejdříve, abychom zaručili bezpečnost dodávek potravin přes Černé moře, protože ukrajinský zemědělský export hraje stabilizační roli na globálním trhu. Rusko musí nést odpovědnost za vyvolání případné nové migrační vlny do Evropy. Využívá lidi v Africe i Asii jednoduše jako rukojmí.

mluvčí 11,

Jasně se ukazuje, že dopad války na potravinovou bezpečnost energii a finance systémový vážný a zrychluje se, zesiluje důsledky mnoha dalších krizí, kterým svět čelí.

Lucie PTÁČKOVÁ, moderátorka

Auta jako hluboké minulosti západní sankce dopadají i na ruský automobilový průmysl. Tento týden obnovuje Rusko výrobu auta Lada Granta ovšem vůz bude značně zjednodušený. Nebude mít například airbagy ABS nebo úchyty na bezpečnostní pásy. Dopad sankcí i v jiných odvětvích přiznávají i ruské noviny.

mluvčí 15,

Hlad jistě, co Rusko již všechny schraňovat.

Patrik KAIZR, redaktor

Vládní Ruska Gazeta v tomto článku upozorňuje na to, že se obnoví výroba zjednodušené verze Lady Granta. V čem tví to zjednodušení Lada bude bez airbagů ABS nebo elektronické kontroly stability, a to kvůli západním sankcím. Nicméně noviny to omlouvají svérázným způsobem.

mluvčí 16,

Na ruských silnicích stále jezdí vozy řady Lada 5 Lada 7, které nikdy žádnou z těchto vymožeností neměli.

Patrik KAIZR, redaktor

Ruské ministerstvo průmyslu vydalo ale povolení k výrobě bez bezpečnostních prvků i dalším automobilkám, Kamazu úvazu k jazykům.

Tomáš VZOREK, redaktor

A morning společnosti varují, že jim docházejí zásoby náhradních dílů. Mnoho firem nasadilo své zaměstnance na částečný úvazek. Existuje reálná obava, že v letních měsících vzroste nezaměstnanost.

Patrik KAIZR, redaktor

A bude hůř píše moskevský komsomolec. V tomto článku o cenách potravin. Podle tabulky zdražila cibule od začátku roku o více než 80 % mrkev o více než 50 % ano ceny vzrostly. Loni to bylo levnější než letos.

Patrik KAIZR, redaktor

Některé produkty z ruských obchodů zmizely úplně, a tak šéf ruské Agrární komory radí.

mluvčí 17,

Některé suroviny nemůžeme dovážet ze zahraničí na jejich místě se tak objeví náhrady, ale to nesmí být pro kupujícího rozhodující Sovětském svazu se také za konkrétní značku okurek nikdo nehnal. Byly ucelené nebo nakládané, a to bylo vše.

Patrik KAIZR, redaktor

Podle článku Rusové šetří, kde se dá, klesly tržby za oblečení, obuv a stavebniny chybí obaly na potraviny, a tak se například mléko prodává v neoznačených kartonech. Návrat k sovětským standardům je podle novin v pořádku. Patrik Kaizr, CNN Prima. News.

Lucie PTÁČKOVÁ, moderátorka

Soud samozvané Doněcké lidové republice odsoudil k smrti dvojici Britů a občana Maroka. Informovala o tom agentura TASS. Muži bojovali na ukrajinské straně odsouzení tvrdí, že jsou řádnými vojáky ukrajinské armády a že s nimi má být zacházeno jako s válečnými zajatci. Proti verdiktu se u soudu chystají odvolat. Britská vláda prý kvůli případu vyvíjí na Moskvu nátlak. K případu zajatých britských žoldnéřů se vyjádřil i britský ministr pro ozbrojené síly jim hippie ve včerejším rozhovoru pro naši televizi.

mluvčí 18,

A ano obžerství za.

mluvčí 19,

Těchto případech nemám přesné informace. Pravdou, ale je, že jejich rozhodnutí bylo proti doporučení britské vlády. Ta řekla velmi jasně, že britští občané by neměly jezdit na Ukrajinu a účastnice bojů, ale pokud se tak občané Británie rozhodly, byli zajati, očekávali bychom, že s nimi bude zacházeno, jak s válečnými zajatci v souladu s ženevskými úmluvami.

mluvčí 18,

O Ing kód svržený nekonvenční.

Lucie PTÁČKOVÁ, moderátorka

Dopravce RegioJet spustí tuto sobotu pravidelné železniční spojení mezi Prahou Lvovem a Kyjevem. Navazuje tak na humanitární spoje z Prahy do polského Přemyslu. Přesně od začátku ruské invaze na Ukrajinu proudili uprchlíci i humanitární pomoc. Pro držitele ukrajinských pasů bude nově stát jízdenka z Prahy do Kyjeva 639 Kč. Dopravce zavedením spojení reaguje na vysokou poptávku ukrajinských rodin, které se chtějí vrátit do vlasti za příbuznými.

Lucie PTÁČKOVÁ, moderátorka

Premiér Petr Fiala se dnes sešel ve Vatikánu papežem Františkem. Na cestě ho doprovodila manželka Jana. Předseda vlády dal svatému otci rodinnou bibli šál, který ušili české a ukrajinské ženy. Papeže pozval na návštěvu České republiky.

Jan SOCHA, redaktor

Krásný zážitek, tak premiér Petr Fiala popisuje setkání s papežem Františkem v jeho sídle ve Vatikánu.

mluvčí 1,

Měli jsme dlouhý rozhovor o situaci v České republice o ústavu náboženství u nás, ale hlavní část toho rozhovoru byla v situaci v Evropě. Válce na Ukrajině papeži Františkovi velmi leží na srdci mírové řešení situace na Ukrajině vyjádřil velkou podporu ukrajinskému lidu.

Jan SOCHA, redaktor

Za svatým otcem nepřijal předseda vlády s prázdnou přivezl mu rodinnou bibli dále šál, který ušili společně české ukrajinské ženy. Papeže zároveň pozval do České republiky.

mluvčí 1,

Na nějakou reakci je ještě samozřejmě brzy, a i ty zahraniční cesty svatého otce jsou teď limitovány jeho zdravotním stavem.

Jan SOCHA, redaktor

Premiéra doprovázela také jeho manželka Jana. Podle protokolu oblečená v černých šatech s dlouhými rukávy a černým závojem.

mluvčí 1,

Velmi potěšen tím, když se mu řekl, že jsme nedávno oslavili 30 let otce naší svatby. Bavili jsme se mé zkušenosti se skrytou církví s podzemními církevními strukturami v době komunismu a v takovém tom živém křesťanství a papež jsou to velmi zajímalo.

Jan SOCHA, redaktor

Setkání s papežem ocenili také členové vládní koalice, kteří byli součástí české delegace.

mluvčí 20,

Pro věřícího člověka určitě velký zážitek. Otec František vypadá ve velké formě prostě jeho laskavost mi věřit na starostech krásný růst svatého otce.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí ČR

Ta možnost setkat se svatým otcem krásně mluvit, tak to opravdu něco, co je specifické výjimečné.

Zbyněk ZYKMUND, redaktor

Jsou návštěvu Vatikánu Říma zakončil premiér Petr Fiala tady na papežské koleji svatého Jana Nepomuckého. Setkáním s krajany Jan socha Zbyněk Zykmund, CNN Prima. News.

Lucie PTÁČKOVÁ, moderátorka

V České republice klesá mezi firmami konkurenceschopnost zatím jsme nevyužili dočasného krizového rámce. To řekl v našem pořadu prezidentka potravinářské komory Dana Večeřová. Podle ekonoma Štěpána Křečka by při snížení DPH na potraviny mohly vzniknout problémy s umělým navyšováním marží.

mluvčí 21,

Co se týče těch cen vstupu, tam vlastně Evropská komise 24. března tohoto roku vydala, jaký tzv. dočasný krizový rámec, který vlastně umožňuje těm zpracovatelským firmám, které jsou postižené v celém v celé škále průmyslu, nejenom samozřejmě potravinářským, které prostě se jim zvedly ty vstupy, tak umožňuje určitou kompenzaci těchto zvýšených vstupů. A je teda trošku takové pro nás devastující, že vlastně řada států Evropské unie už toho dočasného krizového rámce využila třeba Francouzi díky tomu napumpují do svého zemědělského potravinářského sektoru 4 biliony korun. Poláci nezůstali pozadu Němci Španělé, takže nám vlastně dochází, že u nás vlastně nic neděje a nepomáhá se tě má potravinářům a zpracovatelům, tak mám klesá konkurenceschopnost, co by pomohlo na tom výstupu na těch potravinách, tak to určitě DPH. My máme obecně jednu z nejvyšších DPH na potraviny z celé Evropy, na to upozorňujeme řadu let a vemte si, že Německo má 7 %, Polsko teď 10 na 0 %, Rakousko, Slovensko 10 %, a kdyby se u nás to DPH snížilo, třeba polovina aspoň těch 7 nebo 8 %, když už ne na 5 jako to bývalo dříve, tak by to stoprocentně těm spotřebitelům právě v této situaci pomohlo.

mluvčí 22,

Trh je relativně konkurenční, je tady více různých obchodních řetězců prodejců potravin, takže zákazníci by samozřejmě chodili do těch obchodů, kde by to snížení nastalo. A tím pádem by pak ty ostatní obchody byli donuceni, aby také snižovaly ceny. Nicméně můžou nastat určité výjimky, můžou část toho snížení DPH se třeba či prodejce nechat, aby si navýšily své marže.

Lucie PTÁČKOVÁ, moderátorka

27 dní 44 pořadu hlavního programu a zhruba 3,5 tisíce účinkujících. Startuje šedesátý čtvrtý ročník Smetanovy Litomyšle. Tradiční festival letos cílí na mladé děti. A my už jsme ve spojení s naším reportérem Martinem Holkem. Martine, hezký večer. Jaký koncert letošní akci zahájil?

Martin HOLEK, redaktor

Dobrý večer, tak nejdříve zazněla státní hymna. Následně symfonická báseň Valdštejnův tábor Bedřicha Smetany a poté Chlapcův kouzelný roh od Mahlera a teď bude následovat o přestávce také Dvořákova Novosvětská symfonie. Atmosféra tu dýchá, koneckonců po Pražském jaru je to druhý nejstarší hudební festival v Česku. No, já tu mám ctěné hosty. Manželé, teď nově jsou pořadatelé, ředitelé festivalu a zeptám se nejdříve dámy, jak těžké bylo navázat po té covidové vynucené pauze a máte tady ambice ukázat, že je vážná hudba dnes třeba pro mladé?

mluvčí 23,

Nebylo to tak těžké. Ta vazba, protože musím sebevědomě prohlásil, že jak diváci, tak partneři nám zůstali věrní, takže my jsme se s plnou vervou pustili do konečně normálního ročníku festivalu. Doufám, že to dotáhneme do konce.

mluvčí 24,

My jsme viděli krásné zahájení, byl to například barytonový hlas Adama Plachetky, na co konkrétně byste nalákali a proč mají lidé?

mluvčí 14,

Čeká nás další basbaryton, a to je Erwin Schrott, uruguayský pěvec, který má galakoncert a bude zpívat nejenom árie z oper, ale také písně Ástora Piazzolli a představí španělské rojotango, tedy rudé tango.

Martin HOLEK, redaktor

Kromě vážné hudby tu bude také koncert na vyžádání a ten bude hrát například Vojta Dyk. Program je tu velice rozmanitý Smetanovu Litomyšl tady na krásném zámku můžete navštívit až do 5. července.

Živé vysílání 16:00 

TV, Datum: 09.06.2022, Zdroj: ČT 24, Zpráva: 1, Datum importu: 09.06.2022 23:11, Sledovanost pořadu: 91 268, Pořad: 16:00 Živé vysílání, AVE: 20 356 380,00 Kč, Země: Česko, GRP: 1,01

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Sport

mluvčí 1,

Začínají zprávy v 16 hodin, vítejte u nich dobrý den.

mluvčí 1,

Každý den padne v boji až stovka ukrajinských vojáků a dalších asi 500 utrpí zranění. Uvedl to ukrajinský ministr obrany. Své celkové ztráty armáda přestala zveřejňovat několik týdnů po začátku konfliktu. Za brutální označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pouliční boje severu Doněcku. Některé jednotky v Donbasu ztratili v posledních týdnech více než 90 % mužstva.

mluvčí 2,

Putinův Kreml pokračuje dosavadní praxi, zaútočí ve velkých počtech. Setká se silným odporem utrpí masivní ztráty. Nicméně stále schopný postupovat na některých úsecích fronty. Dokázali jsme, že se Kremlu nebojíme na rozdíl od jiných, ale nemůžeme si jako země dovolit vykrvácet ztratit naše nejlepší syny dcery.

mluvčí 1,

Jak už zaznělo, klíčová bitva se odehrává o město Severodoněck. Podle starosty se obránci museli stáhnout do průmyslové zóny. Situace je podle něj náročná, ale není nezvladatelná před ruskou invazí ve městě žilo víc než 100 000 lidí. Teď tam podle starosty zůstává zhruba 10 000 civilistů, kteří se už ani nemůžou evakuovat. Sever Doněcké jiná města u frontové linie v Donbasu přitom Rusové ostřelují několikrát denně.

mluvčí 2,

Leteckou pumu Rusové sem shodili.

mluvčí 3,

Bombu hustší.

mluvčí 4,

Paměť.

mluvčí 5,

Pak mě čekají někde jinde nečekají, jak bych.

mluvčí 6,

Mohla opustit svou matku, které je 85 let. Sice.

mluvčí 5,

Zatím bytů zůstala a odjel v žádném případě nechce.

mluvčí 1,

Na jižní frontě se Rusové naopak musí bránit ukrajinskému útoku. Podle ukrajinského ministra obrany získali vojáci zpátky část okupovaného území v oblasti města Karlsson. Ruská armáda podle něj při vynuceném ústupu utrpěla lidské ztráty a přišla o část vojenské techniky. Ukrajinské jižní velitelství oznámilo zničení tří ruských vojenských skladů.

mluvčí 7,

Situace obrácená jsou to Ukrajinci, kdo tlačí na Rusy z oblasti města Charon, což je jedno z těch větších měst, které okupanti mají pod svou kontrolu, přicházejí zprávy o tom, že má, že byly pozastaveny přípravy na lokální pseudo referendum, které tady má údajně tedy světu vysílat signál o tom, že místní se chtějí připojit k Ruské federaci. Je to z toho důvodu, že jednak na místě působí a jednotky buďto a buďto lokálního ukrajinského odporu nebo skutečně jde o jednotky ponechané za frontovou linii tak, aby způsobovali škody v týlu nepřítele a ukrajinskému dělostřelectvu se v těch jeho soubojích. A musím daří zatlačovat Rusy, takže v tuto chvíli Rusové jsou někde nějakých 8-12 km od pozic, které udržovaly ještě před několika málo týdny.

mluvčí 1,

Česko se musí podle ministra vnitra ví zaměřit hlavně na adaptaci ukrajinských uprchlíků v oblasti vzdělávání, zdravotnictví bydlení. Vít Rakušan to řekl na jednání bezpečnostního výboru. Před poslanci ve sněmovně v těchto chvílích obhajuje vládní strategii zvládání uprchlické vlny. Podle dřívějšího vyjádření ministra v tuzemsku asi 300 000 běženců. Podrobnosti přidá Jakub Pacner. Jakube, co na strategii opozici nejvíc kritizuje?

Jakub PACNER, redaktor

Hezké odpoledne. Ona teď už došlo na dotazy, tedy poslanců členů toho bezpečnostního výboru na jednotlivé členy té strategické skupiny jejich tam zhruba dvacítka je to 12 týmů napříč různými odvětvími a také různými rezorty, takže skutečně obsáhlá obsáhlá strategická skupina expertů a podobně. No zatím jediný, kdo pokládat dotazy a bylo jich několik, tak byla poslankyně místopředsedkyně Poslanecké sněmovny paní paní Vildumetzové. To už v úvodu předtím říkala, že jí vadí, že vlastně vůbec nic, ale pak už svoje dotazy konkretizovala. Ona se ptal například na to, jakým způsobem je zde řešená zdravotní péče pro tyto lidi. Dalo se na příspěvek pro tyto lidi někdy počítáme a podobně. Tam bylo vlastně upřesnilo, že lidé, kteří kteří mají třeba nějaký příjem nad nějakou výši, tak potom už nebudou mít nárok na ten příspěvek je to vlastně vypočítán nějakou horečku. Tom zástupci toho daného rezortu vysvětlil, ale také se ptala na to jí, jakým způsobem má česká vláda do české úřady přehled o tom, kolik uprchlíků ukrajinských jen naše území. Tam gen. Vladimír Vlček, generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky uvedl, že to ani nemůžeme mít, protože nacházíme v Schengenu. Na druhou stranu ministr vnitra Vít Rakušan upřesnil, že do jisté míry z 85 90 % prý k tomu směřujeme se dá zjistit, kolik uprchlíků na našem území aktuálně třeba díky zápisu do škol a podobně. Na druhou stranu vše ovlivnil situace na Ukrajině vývoj války, takže zatím třeba z rozhovorů s Ukrajinci není jasné, kdo skutečně půjde k zápisu do školy, protože neví, jak se vyvine situace na Ukrajině, když se situace uklidní, tak se vrátí na Ukrajinu a podobně. Takže to velice, řekněme, číslo, které se dynamicky v čase mění ministr vnitra Vít Rakušan také uvedl, že v polovině měsíce tedy 21. června bude mít vláda přehled o tom, kolik peněz zhruba tato uprchlická krize zvládání bude Českou republiku stát.

mluvčí 8,

Ukazuje se, že některé rezorty, řekněme, na střely tu sumu finálně se ukazuje, že ani nebude potřeba. Tzn. my jsme se pohybovaly někde okolo těch 50 miliard korun. A teď ty náklady spojené s touto fází krize samozřejmě máme tady dlouhodobé výdaje. Na druhou stranu budeme mít příjmy lidé pracují lidé přispívají do systému zdravotního pojištění, lidé přispívají do sociálního systému a podobně. Ale ukazuje se, že nebude teď potřeba nějak dramaticky navyšovat spíše mezi těmi jednotlivými kapitolami, bude docházet k nějakým zpřesněním a přesunům.

mluvčí 4,

Já v žádném případě nemůžu být.

mluvčí 9,

Spokojená, a to z jednoho důvodu, že pořád chybí ten údaj, kolik lidí je v jednotlivých městech obcích kraj, jestli jsou v České republice nebo popřípadě, jestli jsou v jiném státu. To jsem se do současné chvíle dozvěděla ani v tom dokumentu to není. Nevím, jestli, jak Ju ty lidé mají profesi, jakého jsou vzdělání. A zároveň ten údaj, jestli tady popřípadě chtějí nebo nechtějí zůstat.

mluvčí 1,

Téma války na Ukrajině dominovalo audienci premiéra Petra Fialy u papeže Františka v apoštolském paláci. V této podobě se návštěva českého předsedy vlády ve Vatikánu uskutečnila poprvé za posledních 10 let. Podle Fialy si papež uvědomuje uvědomuje nespravedlnost ruské agrese a podporuje ukrajinský lid.

mluvčí 10,

Já jsem taky možnost jsem byl na to tázán objasnit tu velkou pomoc, která Česká republika, kterou Česká republika poskytuje nejenom Ukrajině v těch dodávkách, o kterých jsme taky mluvili, ale tu pomoc, kterou poskytujeme lidem, kteří utíkají z Ukrajiny, tedy uprchlíkům, jak je známo, tak Česká republika patří k těm nejpostiženějším zemím, ale taky tu situaci výborným způsobem zvládáme 360 000 lidí, kteří k nám přišli, jsou ubytováni, mají veškeré podmínky pro život dnes už 70 000 z nich je na pracovním trhu, tedy má práci.

Martin JONÁŠ, zpravodaj ČT, Německo

Utvoří jsou tu ale i rozdíly v postojích na rozdíl od české vlády papež František odmítá, staví se odmítavě vůči dodávkám zbraní ukrajinské straně.

mluvčí 1,

O vzájemných vztazích Česka Vatikánu jednal premiér Fiala také se státním sekretářem. Podle předsedy vlády na obou stranách přání rozšířit spolupráci. Česko jako jedna z mála evropských zemí dosud nemá s Vatikánem uzavřenou smlouvu, která by upravovala postavení katolické církve v zemi. Fiala také papeže Františka pozval na návštěvu České republiky.

mluvčí 10,

Na nějakou reakci je ještě samozřejmě brzy, a i ty zahraniční cesty svatého otce jsou teď limitovaný jeho zdravotním stavem, takže uvidíme, já jsem pozvání svaté moci sdělila určitě, když bude příležitost. Bude to možné tak Českou republiku navštíví.

mluvčí 1,

Policie navrhla obžalovat 21 lidí a jednu firmu v kauze údajného ovlivňování výsledků. Fotbalových zápasů druhé třetí ligy. Jednomu z hlavních podezřelých hrozí až dvanáctiletý trest. V případu, který se týká i údajného vyvádění peněz z plzeňského krajského fotbalového svazu. Čelí obvinění také bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr. Kauzu odstartoval před dvěma lety policejní zásah na několika místech, a to včetně sídla asociace.

Jiří HYNEK, redaktor ČT

Je tam obvinění za korupci, konkrétně se jednalo o sezónu 2018 2019, kdy šlo o zápasy druhé třetí fotbalové ligy. Vesměs ve prospěch týmu Slavoj Vyšehrad, kde tedy se ti obvinění snažili dostat tento fotbalový tým ze třetí pro do druhé ligy. Také tam zaznělo, že jde o zpronevěru, tak mají o 850 000 zpronevěry z krajského fotbalového svazu v Plzni a přímo z tohoto skutku je obviněný Roman Berbr v podstatě ti obvinění pracovali. Podle policie ve prospěch toho týmu Slavoje Vyšehrad, tak se týká to především tohoto týmu, respektive je obviněna tato právnická osoba, také už samotná fotbalová asociace. S ní zahájila kárné řízení a byla suspendována až do krajského přeboru. Stěžejní důkazy jsou policejní odposlechy, zejména prostorové odposlechy, kdy jsem policii podařilo nahrát hovory mezi některými obviněnými při schůzkách například v hotelu pyramida. Dále jsou tam různé videonahrávky a také analýzy zabavených počítačů mobilních telefonů.

mluvčí 1,

Úřednické školské odbory vstoupily do stávkové pohotovosti. Přidat se k nim postupně chtějí i další odborové svazy. S vládou se totiž zatím nedohodli na růstu platů ve veřejné sféře. Podle kabinetu není krok odborů korektní, protože vyjednávání mají ještě pokračovat. Vláda je připravená letos platy zvýšit s tím, že by dorovnali inflaci, ale nepočítá. Řada úřadů škol, které Česká televize oslovila, ale se zahájením stávkové pohotovosti nesouhlasí.

mluvčí 11,

Strach si stávková pohotovost zatím mnoho neznamená. Na školách se učí a úřady fungují tak jako za běžného režimu. Stávková pohotovost je zatím spíš takovým zdviženým prstem odborářů směrem k vládě. Skutečná stávka se ale zatím nekoná. Školské odbory se v pohotovosti podle svého předsedy Františka Dobšíka rozhodli přistoupit po bezvýchodné jednání se zástupci vlády. Odbory si stěžují hlavně na odměňování nepedagogických pracovníků, kteří mají platy zmražené. Pro ně odbory chtějí přidání 10 % navíc minimálně 10 % navíc. Pro ostatní zaměstnance ve školství potom požadují dorovnání inflace. Podle některých zástupců škol, se kterými jsem mluvila, ale stávková pohotovost nedává smysl. Nesouhlasí s ní, protože podle nich stávka situaci nevyřeší. Ministr školství Petr Gazdík považuje vyhlášení stávkové pohotovosti spíš za politické gesto. Minulý týden na školské tripartitě řekl, že v novele rozpočtu bude požadovat peníze na přidání hlavně nepedagogů. Připustil ale, že pravděpodobně nedokáže vyjít vstříc všem požadavkům odborářů.

mluvčí 12,

Očekáváme tak, jak jsme se dohodli, že proběhne jednání ve formátu k 5 tzn. předsedy politických stran v koalici, protože ministři řekli, že oni nejsou těmi, kteří rozhodují, že to někdo jiný, takže my jsme dali jasně, že jsme připraveni se dohodnout, ale v této chvíli jsme již přistoupily k těmto krokům považujeme za zcela korektní a v souladu dokonce i se zákonem o kolektivní vyjednávání.

mluvčí 13,

Já to respektuju to jejich právo zástupci odborů tento krok udělat. Nicméně pro mě důležité ten vzkaz lidem, kteří pracujou sektoru. Opravdu vláda počítá s tím, že letošním roce to zvýšení platů uděláme. My zároveň ale potřeba v té debatě proto těch 14 dnů to zasadit také do rámce naší dohody na úrovni celé vlády koalice o tom, jak bude vypadat novela zákona o státním rozpočtu.

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu /ANO/

Je to něco, před čím jsme varovali před tím varovali už před několika měsíci, a to je narušení sociálního smíru. Naše vláda také procházela těžkou krizí, byla tady covidová krize zdravotní, ekonomická, ale sociální smír jsme udrželi.

mluvčí 1,

Francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi hrozí, že jeho centristická koalice nezvítězí v parlamentních volbách. Podle nového průzkumu by prezidentovu koalici volilo zhruba 28 % voličů. Sjednocená levice získala jen o půl procentního bodu méně.

Jan ŠMÍD, redaktor

Levice tvrdí, že se prezident Macron nezajímá o běžné Francouze, a proto se snaží mluvit o tématech, jako například kupní síla nebo dopady na zvyšování cen energií. Také samozřejmě v tom programu levice je, jestli zvyšování daní levice sází také na to, že 30 velká většina Francouzů volila prezidenta Macrona, ale byla tam část, která mu dal hlas jenom proto, aby se daly zisk populace nedostalo Margot. Nová tendence obvykle bývá taková, že prezident, když tedy dostane mandát k tomu, aby vykonal svou funkci, tak se voliči mohou snažit vyrovnat tu politickou situaci mohou dát hlas levici pro to, aby ta scéna byla jakési rovnováze. To se může stát i v tomto případě ukazujte průzkumy. Na druhou stranu prezident Macron potřebuje většinu by dokázal prosadíte důležité reformy, pokud některý z kandidátů nezíská nebo žádný z kandidátů nezíská absolutní většinu v prvním kole, tak to druhé kolo je na programu o týden později, tedy příští neděli a pro prezidenta tyto volby jsou důležité ještě z jednoho důvodu. O poslanecký mandát usiluje řada ministrů jeho vlády a pokud se jim nepodaří vyhrát, tak usíná ministerský post rezignovat, pokud by se to stalo ve více případech, tak by to samozřejmě otřáslo vládu a pozici prezidenta Macrona by to nijak neovlivnilo.

mluvčí 1,

Turecký prezident Erdogan vyzval Řecko, aby ukončilo umisťování vojenských jednotek na ostrovech v Egejském moři. Rostoucí počet vojáků podle Ankary odporuje mezinárodním smlouvám. Napětí mezi zeměmi navíc v posledních týdnech vzrostlo kvůli sporům o vzdušný prostor. Turecko proto přerušilo s Řeckem diplomatické rozhovory.

mluvčí 14,

By chtěl, zda znovu vyzýváme Řecko, aby přestala vzdorovat Ostrovec nebo nějakým statusem, dále dodržoval mezinárodní.

mluvčí 1,

Pražská Národní galerie připraven připravila ve Veletržním paláci výstavu spolu s pařížským Centre Pompidou. Projekt s názvem intimita jako vzdor vznikl u příležitosti francouzského českého předsednictví radě EU. Výstava nabízí díla osmi mezinárodních umělců, kteří pracují s využitím vlastní intimity. Národní galerie dnes novinářům představila i další 2 projekty, které chystá předsednictví.

mluvčí 15,

Ve svůj bohatý věc a kdysi snad lék import export.

Karolína KOČÍ, redaktorka

Mám velkou radost, že se nejedná o import nebo exporty, ale o spolupráci a ano projekt souvisí s předsednictvím, ale také věřím, že ta politická událost nám dává prostor komunikovat. Když mluvíme o těch nových projektech, tak myslím, že všichni mají jedno společné, vytvořili jsme společně, a ne pomocí kompromisu, ale ve shodě. No.

mluvčí 15,

Kompromis pak jsem se.

mluvčí 1,

Začíná mezinárodní festival vážné hudby Smetanova Litomyšl. Během 27 festivalových dní nabídne přes 40 koncertů, hudebních produkcí většinou pod širý nebem. Festival zahájí úvodním koncertem Slovenská filharmonie. A podrobnosti přidá Kateřina Beranová. Kateřino, hezký den, které skladby zazní dnes večer.

mluvčí 16,

Přímo na tomto jevišti festival dnes večer zahájí, jak jinak než skladba zdejšího rodáka Bedřicha Smetany, letos je to symfonická báseň Valdštejnův tábor. Následovat bude výběr z cyklu písní Gustava Mahlera a symfonie číslo 9 Antonína Dvořáka Novosvětská. Kromě návštěvníků scény na druhém nádvoří litomyšlského zámku se na koncert mohou těšit diváci České televize od 20 15 ho totiž živě bude vysílat program ČT Art. V dalších dnech návštěvníky čeká mimo jiné třeba hned zítra Carmina burana dalších dnech potom díla Bacha nebo Čajkovského a v Litomyšli se bude zpívat tančit. Třeba 17. června v rámci představení gala muzikál. Speciální večer čeká Litomyšl 1. července totiž převezme Česká republika předsednictví Evropské unie a pořadatelé festivalu představili koncert pro Evropu pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši zazní opět Bedřich Smetana. Na některá představení jsou lístky stále k dispozici nebo mohou posluchači navštívit festivalové zahrady, kde bohatý doprovodný program.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz